Cukorbetegség oroklodes, Cukorbetegség: hajlam vagy életmód áll a háttérben?

Bezár Cukorbetegség: hajlam vagy életmód áll a háttérben? A cukorbetegség napjainkra népbetegséggé nőtte ki magát, és a legnagyobb anyagcsere rendellenességként tartják számon a világban — a diabétesz középpontjában a szénhidrát-anyagcsere zavara áll. Alapvető oka, hogy nem termel a szervezet elegendő inzulint, így az inzulinhatás lecsökken vagy teljesen hiányzik, emiatt a sejtek képtelenek a megfelelő működéshez szükséges szőlőcukrot a vérből felvenni.
A betegség súlyos következményekkel járhat, főként, ha nincs megfelelőképen kezelve.
Egyelőre a teljes gyógyuláshoz vezető út nem ismert, azonban több szinten is kezelhető. A cukorbetegségnek két típusát különböztetjük meg: 1-es típusú diabétesz: legtöbbször már gyermekkorban vagy fiatal felnőttként jelentkeznek a jellegzetes tünetek, gyakran egészen hirtelen.
Ilyenkor a hasnyálmirigy béta-sejtjei elpusztulnak, és polineuropátia fórum okozza az inzulintermelés hiányát. Eleinte csak az étkezés utáni inzulinhatás csökken, majd fokozatosan csökken az étkezések közötti termelődés is. Általában más betegségek következményében pusztulnak a hasnyálmirigy szövetek, mely inzulinhiányhoz vezet.
Mi állhat a háttérben? Az öröklődés ténye már bizonyított, így, akinél a családban már előfordult cukorbetegség, fokozottabb figyelmet kell az egészséges életmódra fordítani.
Amennyiben már gyermekkortól ügyelünk az életmódunkra, helyesen táplálkozunk, mozgásban gazdag életet élünk, úgy a 2-es típusú cukorbetegség esélye nagy mértékben csökkenthető.
Ezzel szemben az 1-es típusú diabétesz esetében autoimmun folyamatok mennek végbe a cukorbetegség oroklodes, azaz a szervezet a saját sejtjei ellen fordul, melyek így elpusztulnak és inzulinhiány alakul cukorbetegség oroklodes. Azonban azzal fontos tisztában lenni, hogy maga a betegség nem öröklődik, csupán a hajlam.
Érettségi 2019 – Biológia: Kapcsolt öröklődés, mennyiségi jellegek öröklődése
Mindkét típusú cukorbetegségnél szerepet játszik az öröklődés, viszont maga a kiváltó ok általában valamilyen környezeti tényező lesz. Ilyenek lehetnek az 1-es típus esetében, például bizonyos vírusfertőzések, a csecsemők korai tehéntejjel való táplálása, esetleg az cukorbetegség oroklodes és az ételek magas nitráttartalma.
A 2-es típusú cukorbetegség pedig kellő mozgással, egészséges táplálkozással és a túlsúlyos állapot elkerülésével előzhető meg. Megfigyelések szerint azok a babák, akik kisebb súllyal jönnek a világra nagyobb eséllyel lesznek diabéteszesek, mint normál súlyú társaik, illetve azok az édesanyák, akik súlyosabb utódot hoznak a világra szintén magasabb arányban válnak cukorbeteggé.
Vannak olyan genetikailag örökölhető betegségek, melyek kialakulásának esélye jóval csökkenthető, ha odafigyelünk életmódunkra. Genetikai teszt segítségével már jóval a probléma megjelenése előtt kimutatható a betegség, így attól a pillanattól kezdve a megelőzésre is nagyobb hangsúly fektethető.