Cukorbetegség puffadás, Leggyakoribb okok

- Puffadás - Hepatológiai Központ
- Emésztési problémák cukorbetegeknél - Wörwag Pharma
- Lábfájás diabetes kezelés
Mi okozhatja a haspuffadást? A haspuffadás a hasmenés és a székrekedés mellett a leggyakoribb emésztőrendszeri panasz.
A bejegyzésből megtudhatja, mi okozhatja ezt a kellemetlen tünetet, és mire figyeljünk oda, hogy elkerüljük. Mi a haspuffadás?
Hasfeszülés és puffadás: okok és megoldások
A haspuffadás emésztési zavarból fakadó probléma, melynek hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll. A tünet általában bizonyos ételek fogyasztását követően, esetleg stressz hatására jelentkezik, hasfájás, kellemetlen feszítő érzés, illetve erős teltség érzés is kísérheti. Mi okozhatja?
A haspuffadást különféle okok idézhetik elő: életmódbeli tényezők, egyes betegségek, továbbá gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
Az életmódbeli tényezők között említhetjük elsőként a puffasztó ételek fogyasztását.
Ilyen a has, ha pajzsmirigy betegségünk van
Ilyenkor az ezekben lévő emészthetetlen, illetve fel nem szívódó szénhidrátok a vastagbélbe jutva bakteriális lebontási folyamaton esnek át, mely fokozott gázképződéssel jár. Ide sorolhatjuk még a szén-dioxid felszabadulását is, melyet elsősorban szénsavas üdítők formájában juttatunk nagy mennyiségben a szervezetbe, valamint a fokozott levegőnyelést aerofágia.
Levegőnyelés cukorbetegség puffadás beszéd és evés közben is, ha azonban kapkodva eszünk, jóval több levegő jut a gyomorba, ami böfögést, valamint puffadásos panaszokat is okozhat. Egyes betegségek tüneteként is jelentkezhet haspuffadás.
- Gasztroparézis alakul ki, ha a vagus ideg károsodik, és ezáltal a gyomor és a vékonybelek izmainak működése nem megfelelő.
- 8 módszer a puffadás ellen - Eláruljuk, mi okozza! | BENU Gyógyszertár
- 2-es típusú cukorbetegség
- Létrehozva:
- A diabétesz szövődményei: a gasztroparézis
- Csuth Ágnes, családorvos A haspuffadás legtöbb esetben táplálkozási vagy életmódbeli okokra, helytelen szokásokra vezethető vissza, illetve ezenkívül a legtöbb esetben emésztőszervi betegségeket kísér, mint például tejcukor-érzékenység, lisztérzékenység, allergiás okok stb.
- Betegtájékoztatók Ez a weboldal sütiket cookie használ a látogatói élmény javítása érdekében, releváns hirdetések jelenítése, küldése miatt és az oldal forgalmának elemzése céljából.
Felszívódási zavarok esetén olyan anyagok kerülnek az emésztőrendszerbe, melyeket a szervezet nem tud kezelni. Eredményeként a felszívó felületet valamilyen károsodás éri, melynek következtében a bélbolyhok sorvadásnak indulnak.
Ilyen betegség a lisztérzékenység is, mely a felszívódási problémák mellett gyakran másodlagos tüneteket is produkál: kóros fogyás, csontproblémákafták a szájban, fogíny rendellenességekvéralvadási zavarokvashiányos vérszegénység, és pszichés zavarok is jelentkezhetnek.
A másik jellegzetes, puffadással járó állapot a laktóz intolerancia.
A szervezet a tejcukor bontó laktáz enzim hiányában nem képes a táplálékkal bevitt tejcukor laktóz megemésztésére. A tejcukor lebontása a vékonybélben levő enzimek helyett ilyenkor a vastagbél baktériumai által történik, melyet fokozott gázképződés cukorbetegség puffadás.
Hasmenés, hascsikarás, puffadás
A hasnyálmirigy elégtelensége is okozhat haspuffadást, mivel az emésztőenzimek hiánya miatt a szervezet nem tudja megfelelően feldolgozni az elfogyasztott ételeket.
A fent felsoroltak mellett más szerveket, illetve szervrendszereket érintő kórképek esetén is jelentkezhet tünetként haspuffadás: egyes nőgyógyászati betegségekvesebetegségekvalamint a pajzsmirigy alulműködésecukorbetegségvalamint pszichoszomatikus betegségek például IBS kísérő tüneteként.
A haspuffadást gyakran hormonális változások is kiválthatják, gyakori panasz terhesség és menstruáció esetén is.
Kezelés A 2-es típusú diabétesz kezelésének célja a lehető legoptimálisabb vércukorérték fenntartása és a tünetek visszaszorítása a későbbi egészségkárosodás megelőzése érdekében. Ha Önnél cukorbetegséget diagnosztizálnak, háziorvosa diabetológushoz utalja, aki segíteni fog megérteni a betegség természetét és kezelésének lehetséges módjait. A rendszeres kontroll vizsgálatok alkalmával követi az Ön állapotát és figyel a cukorbetegség okozta szövődmények kialakulására. Életmódváltás: Diéta, testsúlycsökkentés, fizikai aktivitás Diéta A rostokban dús, szénhidrátokban, cukrokban és zsírokban cukorbetegség puffadás telített zsírokban szegény táplálkozás segíthet a 2-es típusú diabétesz megelőzésében és kezelésében. Mit takar ez pontosan?
Hogyan kerüljük el? Legegyszerűbben életmódbeli cukorbetegség puffadás kerülhetjük el a kellemetlen tünetet. Ügyeljünk rá, hogy gyakran fogyasszunk magas rosttartalmú zab, lenmag, érett gyümölcsök, zöldségek illetve probiotikumban gazdag ételeket pl. Kerüljük a csípős, fűszeres, valamint a puffasztó ételeket pl.
Cukorbetegség puffadás kalkulátorok segítségével akár nyomon is követhetjük, hogy ételeink okozhatnak-e elfogyasztásuk után puffadást. Ha betegség tüneteként jelentkezik haspuffadás, a cukorbetegség puffadás betegség kezelésével megszűntethető e panasz is.
Mi a teendő tartós panasz cukorbetegség puffadás Amennyiben a haspuffadás életmódbeli változtatások után sem szűnik és hosszú ideje tartósan fennáll, javasolt belgyógyászati kivizsgáláson részt venni. A leletek alapján szakorvosa további gasztroenterológiaivagy endokrinológiai vizsgálatokat is javasolhat a kiváltó ok felderítésére, valamint annak kezelésére.
A haspuffadás nagyon kellemetlen, mert ilyenkor a has feszül és a fájdalom is megjelenik. Ennek nem más az oka, mint a fokozott gázképződés a gyomor és a bél traktusban. A puffadás nem ad okot aggodalomra, ha csak bizonyos táplálékok váltják azt ki, nem rosszabbodik az idő múlásával és csak pár óráig, vagy pár napig tart.